Credincioșii ortodocși din Brașov sunt așteptați, pe 27 aprilie, la procesiunea de Florii. Cu candele și ramuri de salcie, aceștia vor porni în pelerinaj de la Biserica Adormirea Maicii Domnului spre Biserica Sfântul Nicolae, din Piața Unirii.
Comisia de Circulație a aprobat traseul procesiunii religioase, care ar urma să se desfășoare între orele 16.30 și 17.30. Acest ceremonial a devenit o tradiție la Brașov. De la Biserica Adormirea Maicii Domnului se va pleca spre Biserica Sfânta Treime Barițiu de vizavi de Biserica Neagră, după care pelerinii vor trece pe lângă Colegiul Național Andrei Șaguna unde se vor alătura și credincioșii de la Biserica Groaveri, pentru ca apoi, în Piața Unirii, să vor întâlni și cu credincioșii de la cele două biserici din Șchei, respectiv Sfânta Treime de pe Tocile și Sf. Nicolae din Piața Unirii.
În 28 aprilie, creștinii ortodocși vor sărbători Intrarea Mântuitorului în Ierusalim (Floriile), iar în următoarea zi de Duminică, pe 5 mai, va fi Paștele Ortodox.
Duminica Floriilor sau Intrarea Domnului în Ierusalim este cea mai mare sărbătoare din Postul Mare și amintește de intrarea triumfală a Mântuitorului în cetatea Ierusalimului, a doua zi după ce L-a înviat pe Lazăr.
Astfel, oamenii, auzind de venirea lui Isus, au luat ramuri de finic și au ieșit bucuroși în întâmpinarea Lui, strigând: „Osana întru Cel de Sus! Bine este cuvântat cel ce vine întru numele Domnului”. În această zi se sfințesc la biserică ramuri de sălcii care se păstrează și se pun mai apoi la icoane.