Primăria Predeal a semnat un contract în vederea prevenirii și combaterii atacurilor urșilor în oraș. Contractul a fost semnat cu Regia Locală a Pădurilor Kronstadt, iar valoarea totală a plăților pe care Primăria ar urma să le facă pădurarilor este de 207.900 lei fără TVA, respectiv 247.401 lei cu TVA.
Practic, edilii vor plăti 7.325,00 lei/lună Regiei, care va trebui să se ocupe de gonirea urșilor care ajung în intravilanul stațiunii din fondul cinegetic Timiș, dar și să se ocupe de relocarea unor animale sau de îngrijirea puilor, dacă este cazul.
Urșii sunt o prezență constantă în Predeal, nici câinii nu-i mai sperie. Deși pădurile din jurul stațiunii sunt pline de animale cu care urșii ar putea să hrănească, cei mai mulți s-au învățat să „dea lovitura” la containerele de gunoi ale predelenilor. Dacă nu găsesc nimic în cele mari, sar gardul în curțile oamenilor și răscolesc pe acolo.