În urma aprobării de către Consiliul Local Brașov a unei noi componențe a Comisiei Tehnice de Amenajarea Teritoriului și Urbanism, Ordinul Arhitecților, care avea în vechea structură 7 din cei 13 membrie, a doit să atragă atenția cu privire la o serie de aspecte.
Astfel, oficialii Ordinului Arhitecților au subliniat faptul că respectiva Comisie tehnică trebuie să fie formată din specialiști relevanți pentru domeniul urbanismului și amenajării teritoriului: „Este esențial ca toti membrii comisiei să fie specialiști atestați și cu experiență în domeniul amenajării teritoriului, urbanismului și arhitecturii și domenii conexe. Deciziile comisiei au un impact major asupra dezvoltării durabile a teritoriului și localităților, motiv pentru care acestea trebuie luate pe baza unor evaluări obiective și bine fundamentate”.
Totodată, OAR a adăugat faptul că din comisie trebuie să facă parte persoane independente. „Pentru a-și putea îndeplini în mod real rolul consultativ considerăm ca fiind esențială asigurarea independenței de decizie a comisiei și ca atare este necesar ca membrii acesteia să nu fie angajați în relații instituționale cu structura administrativă pe care o consiliază. Aceste principii sunt fundamentale pentru luarea unor decizii profesioniste și echilibrate, în interesul comunității și al dezvoltării durabile”, au adăugat oficialii OAR într-un comunicat de presă.
În şedinţa de plen a Consiliului Local Braşov de luna trecutpă a fost aprobată o nouă componenţă a CTATU, în care a fost limitat numărul de reprezentanţi ai OAR, de la 7 la 3, iar per total numărul membrilor comisiei a crescut de la 13 la 21. Astfel, în comisie au fost introduşi reprezentanţi ai reţeliştilor (Electrica, Engie România, Compania Apa), ai CFR, ai ISU Braşov sau ai Universităţii Transilvania. De asemenea, din noua comisie mai face parte primarul Braşovului, care nu era membru în vechea structură, și secretarul general al municipiului.