România este pe locul al doilea în Europa la capitolul supraaglomerarea închisorilor, conform statisticilor publicate ieri de Consiliul Europei (CoE). Ciprul este în fruntea clasamentului, cu un procent de 166%, urmat de România, cu 120%, și Franța, cu 119%.
Pentru a rezolva această problemă, autoritățile din România au în plan extinderea penitenciarelor, o astfel de investiție fiind propusă și la Codlea, unde nu s-au mai făcut lucrări similare de ani buni.
Statisticile arată că, în ianuarie 2023, alte 9 țări europene, pe lângă cele 3 menționate, prezentau o densitate carcerală mai mare sau egală cu 100%: Belgia, Ungaria, Italia, Slovenia, Grecia, Suedia, Macedonia de Nord, Croația și Turcia. Cele mai mici valori au fost înregistrate în cele mai mici state membre CoE: Monaco (27%), Liechtenstein (30%) și Andorra (41%).
CoE avertizează asupra creșterii continue a densității carcerale pe continent, media ajungând acum la 93,5%, față de 91,7% între ianuarie 2022 și ianuarie 2023 în cele 45 de ţări membre cuprinse în studiu (Bosnia-Herţegovina nu a comunicat date, potrivit Digi24.
În ianuarie 2020, chiar înainte de declanșarea pandemiei de COVID-19, țările cu cea mai ridicată densitate carcerală erau Turcia, Italia, Belgia, Cipru și Franța, însă criza sanitară a determinat diferite guverne să relaxeze condiţiile de eliberare a deţinuţilor pentru a limita propagarea virusului în închisori.
Pe 31 ianuarie 2023, în cele 45 de state membre erau după gratii peste 1,03 milioane de persoane. Țara cu cea mai mare rată a populației carcerale era Turcia, cu 408 deținuți la 100.000 de locuitori, fiind urmată de Georgia (256) şi Azerbaidjan (244).
La 31 ianuarie 2022, România ocupa primul loc între statele membre CoE la supraaglomerarea închisorilor, penitenciarele românești înregistrând o suprapopulare severă, de 125 de deținuți la 100 de locuri.