Magnatul de origine brașoveană Ion Țiriac și-a retras oferta de a construi la Brașov un patinoar, o sală de judo și o sală de antrenament pentru scrimă. Reamintim, afaceristul a oferit municipalității un complex sportiv gratis, situat în zona Bartolomeu, cu singura condiție ca primăria să asigure accesul spre locație și mentenanța complexului evaluat drept o investiție între 8 și 10 milioane de euro. Proiectul a „beneficiat” de opoziția permanentă a consilierilor locali PNL și PSD, culminând cu amânarea semnării memorandului cu Fundația Ion Țiriac care a avut loc la ședința Consiliului Local de pe 29 martie, după cum Biz Brașov a anunțat.
„Cu regret vă anunț că am primit o scrisoare de la Fundația Ion Țiriac”, a anunțat primarul Allen Coliban în această dimineață. Iată documentul:
Scrisoarea a fost primită la primărie a doua zi după ședința de Consiliu Local în care consilierii locali PNL și PSD au solicitat tot felul de informații care nu aveau nicio legătură cu aprobarea proiectului
Coliban spune că, după primirea scrisorii, a încercat să schimbe această decizie, dar răspunsul primit de la Fundația Ion Țiriac a fost ferm: nu ne mai interesează proiectul.
„Este regretabil, este încă un semn de unde poate să ajungă politicul, este încă un semn pentru care Brașovul a fost ocolit ani de-a rândul, atât de investiții majore, cât și de evenimente majore și un lucru care afectează nu doar sfera politică, ci credibilitatea noastră, a comunității brașovene. Un lucru pentru care majoritatea PNL-PSD va da socoteală pe 9 iunie, când va veni momentul decontului. Răspunsul pe care l-am primit a fost ferm, Fundația Țiriac se retrage din acest proiect. Am invocat și faptul că e păcat să piardă o comunitate de mii de oameni care au copii, care sunt amatori pe sporturi de gheață, care vor să beneficieze de această infrastructură. Nu pierd politicienii, din păcate, din acest rezultat, pierdem noi toți, pierd generații întregi de copii care ar fi putut să beneficieze și să aibă inițiere și competiții în sporturi pe gheață, dar, din păcate, i am transmis acest lucru și domnului Ion Țiriac, că e păcat să piardă comunitatea pentru votul câtorva reprezentanți vremelnici în Consiliul Local, dar răspunsul primit a fost unul ferm”, a dezvăluit primarul Allen Coliban.
În ședința de consiliu local de astăzi, primarul va încerca să „treacă” proiectul școlii buffer, al festivalului Vibes, picat de asemenea la votul consilierilor vineri, 29 martie și alte proiecte importante. Primarul Allen Coliban spune că în acest moment, singura variantă de ieșire din blocajul „oferit” de PNL și PSD este ca brașovenii să fie prezenți la ședința de Consiliu Local, pentru a-i „motiva” pe consilieri să voteze în favoarea brașovenilor.
8 comentarii
Impotența, incompetență și mai ales rea voință!
Poate votam AUR la alegeri…
Probabil voiau cei 10% din proiect.Cînd primește moca ,se pune întrebarea nouă ce ne iese.
Jeguri de politicieni,,,atâta pot nu se mai satură.Nu puteau să ia comisionul haitele.
Aceşti politicieni ar trebui aruncați la gunoi, la propriu!
Mulțumim încă o dată politicienilor din consiliul local și nu numai ( și cei din structurile superioare sunt la fel).Așa s-a ,,rezolvat ” și spitalul ce trebuia construit. Cuvântul politică este, cel puțin în România, sinonim cu mafia. Când apare cate unul care chiar vrea să facă ceva pentru popor vin alții și-l trimit la plimbare că le strică ploiele. Rușine !
Vlad Țepeș ar trebui,,reinventat”.
Sa votati dragi brasoveni pe 9 iunie aceasta clica de hoti liberal socialisti sau cum naiba isi spun acum.
Cat despre candidatul lor mort de beutura si cu zero studii, nu mai ramane nimic de zis.
PNL-PSD slogan : OMUL CARE FACE .
Asa a făcut și cu fabrica de ciocolata Poiana, Bramac și alții care au renunțat la acest minunat oraș pentru a scăpa de Miki șpagă.
Succes la vot ! Omul care face și ai lui !!!
Din pacate de asta Creste AUR si Extremismul in RO: PNL+PSD doar cu furat si au toate carmele puterii, USR si dreapta aproape inexistenta, si atunci cu cine votezi…