Asociațiile de elevi din Constanța, București-Ilfov și Vâlcea propun într-un proiect de completare a Statului Elevului, prin care aceștia să aibă dreptul de a le da profesorilor un feedback, după primele module de școală. Proiectul a fost realizat împreună cu specialiști ai Organizației Salvați Copiii România, după consultări și dezbateri cu peste o mie de elevi din țară.
Ei propun ca acest lucru se se facă prin fișe anonime sau prin chestionare online “pentru a crește calitatea actului educațional”.
“Feedback-ul acordat permite aprecierea de către cadrele didactice a calității procesului de predare-învățare-evaluare din perspectiva elevilor, în scopul calibrării practicilor de la clasă”, propun elevii.
Fiecare profesor diriginte notifică elevii și directorul unității de învățământ cu privire la ziua/zilele în care se va colecta feedback de la fiecare clasă, fie în format online. Apoi, fișele completate în format fizic vor fi colectate de profesorul diriginte, iar, împreună cu cele completate online, vor fi analizate și transmise profesorilor, în termen de 10 zile, respectând confidențialitatea asupra identității elevului.
Cadrul didactic „evaluat” va discuta cu elevii de la fiecare clasă rezultatele analizei, iar dirigintele analizează rezultatele la nivel de clasă și redactează un “raport general pe clasă care este supus dezbaterii cadrelor didactice din consiliul clasei și este transmis elevilor clasei respective”.
Și conducerea școlii ar urma să redacteze un raport anual în luna martie, în urma evaluării acestor fișe
Un comentariu
Parerea mea urmeaza dupa ce am citit scrisori ale unor profesori de-a dreptul ingroziti de atitudinea elevilor si a unor parinti. Nu credeti ca elevii au prea multe drepturi, iar profesorii nu? Li s-au luat profesorilor toate modalitatile de sanctionare a elevilor pentru abateri disciplinare. Ele exista in toate tarile! Cine doreste cu atata ardoare distrugerea copiilor? Pentru ca acolo se ajunge! Nu le pasa guvernantilor de copii si nici unor parinti. Ce parere isi pot exprima elevii care ii injura pe profesori, care ii filmeaza, care folosesc un limbaj vulgar in prezenta lor? Ce parere isi vor exprima? Una competenta, nu? Cum poate un elev sa evalueze un profesor? Are competente de evaluator? A, da, va scrie daca II PLACE, daca SE SIMTE BINE, da, da! Daca se distreaza la scoala… Cand vom intelege ca SCOALA E UN LUCRU SERIOS SI IMPORTANT, lucrurile se vor schimba, desi ma indoiesc ca se mai poate. Ca sa faci un lucru serios si important trebuie sa renunti la confort. Asta nu inseamna ca elevii nu trebuie sa se simta bine la scoala, nici vorba. Si, ca sa spunem drept, profesorii trebuie alesi temeinic si pregatiti temeinic. Facultatile ar trebui sa nu le permita accesul in scoli celor care nu sunt bine pregatiti. Sa nu ajunga la absolvire, dar facultatile permit orice pentru a avea studenti si stiu ce vorbesc. Nu exista nimic mai important decat un copil! Dar asta nu inseamna ca trebuie sa i se permita orice! Doamne ajuta-i si pe elevi si pe profesori.