Bărbatul agresiv, care și-a sechestrat fetița în vârstă de doar 5 luni și a agresat un polițist, a fost arestat preventiv 30 de zile pentru infracțiunea de ultraj, potrivit procurorilor de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brașov.
Mama copilului a fost cea care a anunţat Poliţia după ce a ajuns acasă de la serviciu şi a observat că partenerul său nu o lasă să intre în casă. În încercarea de a elibera copilul, unul dintre poliţişti a fost agresat de bărbat, conform observatornews.ro
Totul s-a întâmplat în noaptea de duminică spre luni, într-o zonă izolată și greu accesibilă din Zărnești. Bărbatul în vârstă de 27 de ani a provocat un scandal și a scos-o afară din casă pe partenera lui de viață. Iritată de faptul că nu poate intra în locuință și speriată de faptul că fetița în vârstă de cinci luni era cu bărbatul, femeia a sunat la 112.
La locuință a ajuns un echipaj de ordine publică al poliției orașului Zărnești, a mai fost trimis un echipaj, au ajuns și mascații, inclusiv un negociator. Inițial, bărbatul ținea fetița în brațe și a refuzat orice dialog cu polițiștii. La locuință a mers și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Brașov. Medicul de pe echipaj l-a convins pe bărbatul de 27 de ani să lase copila din brațe. Polițiștii ar fi folosit spray lacrimogen pentru intervenția asupra bărbatului.
În momentul în care s-a încercat imobilizare, omul a pus mâna pe o bucată de lemn și l-a lovit pe un polițist care încerca să-l imobilizeze și i-a rupt antebrațul.
Fetița în vârstă de cinci luni a fost adusă împreună cu mama ei la spital și a fost consultată. Nu a rămas internată, semn că medicii au considerat că nu este nevoie de tratament în spital.
Un comentariu
Omul a lovit cu bâta după s a folosit spray și după imobilizare. Este o diferență uriașă