
Poliția Română vrea amenzi mai mari pentru șoferi și în acest sens a fost formulată o propunerea pentru creșterea punctului de amendă cu 15%.
Punctul de amendă în prezent are valoarea de 145 de lei. Poliția Română cere ca valoarea să crească de la 1 ianuarie 2024 la 165 de lei. Propunerea de majorare a punctului de amendă pentru abateri rutiere vine de la Poliția Română și va fi susținută de Ministerul de Interne.
Nu e clar încă dacă propunerea va fi adoptată prin ordonanță de urgență sau va merge în Parlament pentru dezbateri. Polițiștii au cerut ca amenzile să crească de la 1 ianuarie 2024 având în vedere numărul crescut de abateri de la Codul Rutier care duc la accidente, România fiind pe primul loc în UE în ceea ce privește numărul victimelor din accidente rutiere, cu o medie dublă față de cea din Uniune.
Conform legii, un punct-amendă reprezintă, valoric, 10% din venitul minim brut pe economie, fiind înghetat de guvern pentru motive „sociale” la valoarea venitului minim brut din 1 februarie 2017, 1.450 lei, adica 145 lei per punct amendă, stabilit prin OUG 130/2021. Conform legii, punctul de amendă ar trebui să fie acum 300 de lei, adică mai mult decât dublul valorii decise arbitrar de guvernanți.