
Copiii care iubesc voleiul pot participa la o tabără dedicată acestui sport, la Brașov. Pe lângă faptul că se pregătesc cu antrenori cu nume, micuții lucrează și cu psihologi, ca adevărații campioni.
A șasea ediție a CipVolei Summer Camp este în plină desfășurare la Colegiul Național Grigore Moisil, unde are loc o tabără de terapie prin volei pentru copii.
Ciprian Dârnescu, organizator al evenimentului și antrenor de volei la Corona Brașov, a reușit să strângă mai bine de 120 de copii din toate colțurile țării și să aducă antrenori apreciați chiar și din Italia, una dintre forțele mondiale în acest sport.
„Suntem inițiatorii primului camp de volei din România, iar anul acesta organizăm ediția cu numărul șase. Este un proiect care a început dintr-o ambiție personală și, cu timpul, s-a dovedit că s-a dezvoltat atât de frumos, încât a luat amploare în toată România, dar suntem singurii care organizăm așa ceva pentru tinerii voleibaliști români”, a dezvăluit Ciprian Dârnescu.
Pentru copii, voleiul este un mod foarte plăcut în care să-și petreacă timpul liber altfel decât în fața unui ecran. Mai mult, ei lucrează și cu un psiholog care îi ajută să înțeleagă provocările la care sunt supuși și cum să le depășească.
Mai multe detalii, pe adevarul.ro.