Poiana Brașov va fi animată la începutul lunii martie de festivalul Massif. Pentru buna desfășurare a evenimentului vor fi necesare și o serie de restricții de circulație și amenajări temporare, iar organizatorii au solicitat avizul Comisiei de Circulație.
Astfel, o primă restricție vizează restricționarea circulației pe strada Valea Lungă din stațiune începând din 2 martie, de la ora 0.00, până pe 6 martie, la ora 8.00. Tot în aceeași perioadă ar urma să fie închisă și parcarea mare din Poiana Brașov. Aici ar urma să funcționeze doar terminalul RATBV, să fie stații speciale pentru taxi și ride, dar și să fie amenajat centrul de ridicare a brățărilor de acces la festival, precum și o zonă de „pauză” pentru personalul care va deservi evenimentul.
Organizatorii vor însă și închiderea drumului de Poiană în perioada festivalului. Practic, în stațiune ar urma să se ajungă doar cu autobuzul sau cu taxiul în cele 3 zile de Massif, între orele 11.00 și 1.00. „Restricționare circulație rutieră pe DN 1E Brașov – Poiana Brașov, cu trecere permisă exclusiv pentru mijloacele de transport public/ mașini de intervenție/ taxi/ ride-sharing/ riverani/ mașini acreditate, în zilele 03.03.2023, 04.03.2023, 05.03.2023 între orele 11.00 – 1.00”, este solicitarea organizatorilor pentru Comisia de Circulație.
Pentru a fi facilitat accesul cu transportul public este solicitată amenajarea unei stații temporae îmbarcare linia 100 în zona sediului AJOFM din Livada Poștei, în perioada 03.03.2023 ora 11.00 – 05.03.2023 ora 23.59.
7 scene pentru festival
Massif este primul festival mare organizat într-o stațiune montană din Centru și Sud-Estul Europei și va avea loc în Poiana Brașov, în perioada 3-5 martie 2023.
Pentru prima ediție Massif vor fi amplasate 7 scene: 3 lângă centrul de agrement din Poiana Brașov, 3 în parteneriat cu apres-ski-urile din Poiană și o scenă de afterparty în stațiune, cu program special și invitați surpriză.
Programul festivalului pe zile și scene poate fi consultat AICI.