
Indicele Imobiliare.ro relevă pentru luna noiembrie o ușoară scădere de 0,1% pe segmentul apartamentelor din Brașov, de la nivelul de 1.623 euro pe metru pătrat util atins în octombrie, până la 1.621 de euro pe metru pătrat. Totuși, dacă ne raportăm la luna noiembrie a anului trecut, creșterea prețurilor medii este de 12,2% (176 de euro).
Locuințele nou construite s-au scumpit cu 2% luna trecută, de la 1.777 la 1.813 de euro pe metru pătrat, și cu 19% (290 de euro) în ultimul an. Practic, acesta este cel mai mare preț înregistrat pe piața brașoveană pentru locuințele noi.
O tendință de scădere a fost consemnată doar pe segmentul locuințelor vechi: este vorba, mai exact, despre un minus de 0,3%, de la 1.512 la 1.507 de euro pe metru pătrat. Raportat la noiembrie 2021, prețurile au crescut cu 9,8% (135 de euro), mai arată indicele imobiliare.ro.
Piața apartamentelor încheie anul cu o scădere de 0.7% în București și scumpiri în Constanța, Iași și Cluj-Napoca, arată cel mai recent raport al platformei Imobiliare.ro. Clujenii sunt dispuși să achite cel mai mult la nivel național pentru achiziționarea de apartamente, arată un studiu Imoradar24.ro, platformă parte din grupul Imobiliare.ro.
În luna noiembrie, prețurile solicitate pentru apartamentele noi și vechi disponibile spre vânzare la nivel național s-au diminuat cu 0,2% față de luna anterioară. Valoarea medie de listare pentru o proprietate a ajuns, potrivit Indicelui Imobiliare.ro, la 1.704 euro pe metru pătrat util (față de 1.707 de euro pe metru pătrat la finele lui octombrie). Trei centre regionale monitorizate constant de Imobiliare.ro au consemnat creșteri ușoare de preț.
„Piața rezidențială a evoluat conform așteptărilor noastre în acest final de an, înregistrând creșteri ușoare pe anumite segmente, dar și corecții pe altele. Piața se află în continuare în căutarea punctului de echilibru, lucru care cel mai probabil se va întâmpla spre mijlocul anului viitor, odată cu stabilizarea prețurilor materialelor și costurile de construcție. Un factor de risc rămâne costul finanțării”, a subliniat Daniel Crainic, director de marketing Imobiliare.ro