
Echipa de pirotehniști, împreună cu echipe de cercetare din cadrul Inspectoratului de Politie Județean Brașov, ce s-au deplasat în această seară în zona străzii Mureșenilor, unde exista o presupusă amenințare cu bombă, au constatat faptul că „aspectele transmise nu se confirmă”, anunță reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Brașov.
„În continuare, polițiștii efectuează cercetări în vederea identificării persoanei care a efectuat sesizarea și dispunerea măsurilor legale ce se impun”.
Reamintim că în această seară, la ora 21.12, pe adresa de corespondență electronică a Inspectoratului de Poliție Județean Brașov a fost transmis un e-mail prin care o persoană a comunicat faptul că într-un local situat pe strada Mureșenilor din municipiul Brașov (Sergiana – n. red.) s-ar afla un dispozitiv exploziv.
Au fost dispuse, de urgență, măsuri de evacuare a tuturor persoanelor din locație, restricționarea traficului în perimetrul adiacent, fiind efectuate verificări de către personalul specializat.