
Angajații Serviciului Public Local de Termoficare lucrează pentru a repara avaria care a apărut la rețeaua de furnizare a agentului termic din cartierul Florilor.
„În această dimineață va fi scoasă țeava veche și va începe montarea celei noi. Este vorba de înlocuirea unui tronson de câte 30 de metri pe fiecare rețea, tur/retur, având în vedere că în cursul zilei de ieri s-a mai descoperit încă un tronson cu probleme (ieri dimineață se estima înlocuirea unui tronson de 24 de metri). În cursul zilei de astăzi echipele SPLT speră să finalizeze lucrările de montare și sudare a celor două conducte noi și să se reia furnizarea de agent termic cel târziu mâine dimineață”, anunță un comunicat al Primăriei Brașov.
În cursul zilei de luni a fost identificată o avarie pe rețeaua de transport, Dn 500mm, atât pe conducta de tur, cât și pe cea de retur. Aceasta este localizată în curtea Școlii Gimnaziale nr. 11. Ieri dimineața, echipele SPLT au sistat furnizarea agentului termic pentru 600 de apartamente și au început lucrările de reparații.