Retailer-ul Kaufland a prezentat Comisiei Tehnice de Amenajarea Teritoriului și Urbanism conceptul arhitectural pentru construcția unui nou magazin pe strada Hărmanului. În urma analizei efectuate, cei 13 membri ai comisie de specialitate nu au agreat propunerea celor de la Kaufland, iar conceptul arhitectural în forma prezentată nu a primit aviz faborabil.
„Nu se respectă prevederile PUZ (Plan Urbanistic Zonal – n.r.) aprobat prin HCL nr. 356/2018 privind trama stradală aprobtă. Se menține recomandarea de susținere a alinierii la frontul Str. Hărmanului, prin repoziționarea corpului drive-in”, au motivat reprezentanții Comisiei respingerea.
Terenul aferent acestei construcții a fost cumpărat de către Kaufland încă din 2018. Potrivit unui certificat de urbanism emis în iunie de Primăria Brașov, hipermarketul ar urma să includă și un restaurant de tip drive-in, ce va fi operat de KFC.
Kaufland a plătit 17,733 milioane de lei (aproximativ 3,8 milioane de euro) pentru terenul ce totalizează 12.713 metri pătraţi de pe fosta platformă. Terenul a fost dezmembrat din suprafaţa de 6,1 hectare care era deţinut de austriecii de la Immofinanz, care intenţionau să realizeze aici un strip mall, sub brandul Stop.Shop, idee ce a fost însă abandonată.