Social, Stiri Brasov

COVID 177 de noi infectări la Brașov/ România anunță 5.407 noi cazuri din 40.000 de teste

Până astăzi, 7 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 988.624 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

885.710 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.407 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba190461343,82
2.Arad214281333,86
3.Argeș246951192,69
4.Bacău241031052,22
5.Bihor260712013,22
6.Bistrița-Năsăud10662742,52
7.Botoșani13142422,12
8.Brașov403341774,92
9.Brăila11971662,84
10.Buzău11283651,81
11.Caraș-Severin9864712,09
12.Călărași9223442,30
13.Cluj514354636,62
14.Constanța396061664,18
15.Covasna7277562,63
16.Dâmbovița21194932,61
17.Dolj244841702,76
18.Galați250281913,32
19.Giurgiu10106633,19
20.Gorj8787251,51
21.Harghita7228311,27
22.Hunedoara20737874,50
23.Ialomița9924602,83
24.Iași396281402,47
25.Ilfov414631928,66
26.Maramureș19602521,35
27.Mehedinți7522412,21
28.Mureș212832032,59
29.Neamț17028902,07
30.Olt13363831,91
31.Prahova313881662,54
32.Satu Mare12119522,03
33.Sălaj9988672,71
34.Sibiu23956953,38
35.Suceava23190800,92
36.Teleorman122751012,89
37.Timiș505522404,87
38.Tulcea7639512,50
39.Vaslui15026611,54
40.Vâlcea149381213,09
41.Vrancea9678731,50
42.Mun. București16704111096,91
43.Cazuri noi nealocate pe județe3317*-246 
 TOTAL988.6245.407 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.246 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA7
2ARAD20
3ARGEŞ40
4BACĂU24
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD9
7BOTOŞANI10
8BRĂILA4
9BRAŞOV42
10BUZĂU31
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ32
14CONSTANŢA118
15COVASNA15
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ15
18GALAŢI45
19GIURGIU17
20GORJ16
21HARGHITA12
22HUNEDOARA39
23IALOMIŢA18
24IAŞI46
25ILFOV42
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI211
29MUREŞ66
30NEAMŢ23
31OLT17
32PRAHOVA28
33SĂLAJ15
34SATU MARE11
35SIBIU25
36SUCEAVA20
37TELEORMAN27
38TIMIŞ57
39TULCEA8
40VÂLCEA31
41VASLUI4
42VRANCEA41
 Total1246

Până astăzi, 24.561 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.04.2021 (10:00) – 07.04.2021 (10:00) au fost raportate 175 de decese (86 bărbați și 89 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța,  Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 43 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 46 decese la categoria de peste 80 de ani.

166 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.907. Dintre acestea, 1.487 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.878.550 de teste RT-PCR și 672.323 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.730 de teste RT-PCR (17.135 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.595 la cerere) și 11.229 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 7 teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 7 aprilie a.c.

Pe teritoriul României, 66.554 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.504 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 47.539 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 109 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.529 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 551 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 6 aprilie, 5.466 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.064.075 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.497 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.118 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 46 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 3 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Ultimele Articole

Poiana Narciselor: Locul fermecat din România cu milioane de flori
Dacă nu ai auzit până acum despre Poiana Narciselor, trebuie să știi că este loc deosebit din România în care
Amenzi de 1,1 milioane de lei pentru furnizorii de energie electrică. Cât au de plată Enel, CEZ, E.On și Electrica
Autoritatea de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), a dat noi amenzi, de 1,1 milioane de lei, celor patru firme mari
Când claxonatul poate fi considerat abuziv și poți să primești 4 – 5 puncte de amendă? Nuntașii zgomotoși, vizați de
Cu toții ne-am obișnuit ca traficul să fie infernal, nu doar din cauza aglomerației, ci mai ales din cauza șoferilor
Două străzi din centrul Brașovului vor rămâne mâine fără apă, din cauza unor lucrări
Compania Apa Brașov anunță că mâine va realiza o cuplare de branșament în Piața Teatrului nr. 1, ce va implica
Peste 86.000 de persoane s-au vaccinat anti-COVID la centrele de imunizare din județ
86.014 persoane s-au vaccinat anti-COVID până ieri la centrele de imunizare din județul Brașov, arată ultimele date ale Direcției de
Reprezentanții CFR au demarat curățenia generală pe marginea liniilor de cale ferată, după ce polițiștii locali i-au somat. Dacă nu
Sucursala Regională de Căi Ferate Brașov salubrizează întreg aliniamentul situat între cartierul Tractorul și zona Triaj. Este o acțiune de
Ministerul Culturii propune o serie de măsuri și reguli pentru deschiderea sălilor de cinema
Ministerul Culturii propune măsuri pentru reluarea activităților cultural – creative de la 1 iunie 2021, în spații închise și deschise, pe
Mara Pîndaru, brașoveanca admisă la Oxford, își dorește să lucreze la Apple sau Intel. Ce ar schimba la sistemul educațional
Mara Pîndaru este elevă din clasa a XII-a la Colegiul Național „Andrei Șaguna” din Brașov, care la începutul acestui an
CFR Călători va suplimenta, de Paște, trenurile de la Brașov către litoral
CFR Călători a anunțat luni că va introduce legături cu trenuri directe din țară spre litoral în minivacanța de Paște.
ENGIE România achiziționează echipamente medicale în valoare de 110.000 de euro pentru trei spitale din Brașov și București
ENGIE România răspunde nevoii acute de a achiziționa echipamente medicale pentru dotarea a trei unități medicale din București și Brașov
Protest în fața Primăriei Brașov pentru mult-promisul monument al Eroilor Revoluției. Deși anul trecut exista o finanțare de 500.000 de
Ridicarea unui monument al eroilor Revoluției din Decembrie 1989 la Brașov este un subiect vechi, care a rămas de decenii
Brokerii vor intermedia în acest an cu 50% mai multe credite decât în 2020. Românii se vor împrumuta de la
Activitatea de creditare din acest an va fi influentață de digitalizare și de automatizarea proceselor, precum și de nevoia românilor
Incendiu la o casă din Codlea!
Un incendiu a izbucnit în urmă cu câteva minute la o casă din Codlea. Aceasta este pe strada Plopului, la
2 scenarii pentru reluarea activităților cultural-creative în spații închise și deschise. Cum vor fi organizate evenimentele de la 1 iunie
Ministerul Culturii propune măsuri pentru reluarea activităților cultural-creative de la 1 iunie 2021, în spații închise și deschise, pe baza legislației și
Tensiuni între Comisia Europeană și AstraZeneca pe baza întârzierilor de livrare a vaccinurilor anti-COVID
Comisia Europeană ar putea să nu mai prelungească contractul cu AstraZeneca pe baza întârzierilor de livrare a vaccinurilor firmei. La
COVID Brașovul a depistat doar 49 de infectări, pe fondul unei testări reduse/ România anunță 1.768 de cazuri noi din
Până astăzi, 19 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.031.072 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID
STUDIU Ivermectina nu are niciun efect benefic în tratarea pacienților cu o afectare moderată după infecția cu SARS-CoV-2
Cel mai mare studiu științific realizat până acum de către cercetători arată că Ivermectina nu are niciun efect benefic în
Până se va finaliza eternul litigiu pentru Cetățuie, Primăria ar putea începe amenajarea unui parc pe Dealul Straja. Urmează un
Primăria Brașov ar urma să realizeze un studiu independent de oportunitate pentru amenajarea de spaţii verzi, astfel încât edilii să aibă
Florin Cîțu, în ședința PNL: Orice ministru va ataca Guvernul pleacă acasă. Nu poți fi și la putere și în
Premierul Florin Cîțu le-a transmis liberalilor, în ședința Biroului Executiv Național la care participă luni, că nu va ezită să
Meteorologii anunță două săptămâni cu temperaturi oscilante. Minimele vor fi între 3 și 7 grade Celsius, iar maximele nu vor
Meteorologii anunță pentru perioada următoare o încălzire a vremii în toată țara, care însă va fi urmată de o răcire.