
Luna februarie vine cu proiecte frumoase și interesante pentru Filarmonica Brașov!
Vineri, 12 februarie 2021, la Sibiu, va avea loc Concertul Simfonic Extraordinar cu celebra Operă în concert „Boema” susținut de artiștii Filarmonicii Brașov, alături de soliști ai Operei Naționale Române din Cluj Napoca, acesta fiind primul turneu efectuat în 2021 de artiștii Filarmonicii brașovene.
Este considerat primul festival cultural din acest an și reunește la Sibiu 150 de artiști, implicați în cele patru evenimente.
Evenimentul ce se numește sugestiv „Carnavalul Filarmonicii” se desfășoară în perioada 11-14 februarie 2021. Concertul ce se va desfășura la Sala Thalia din Sibiu, unul dintre cele două evenimente sold-out ale celei de-a doua ediții a Carnavalului Filarmonicii Sibiu, face parte dintr-un proiect amplu, un spectacol în coproducție cu participarea și implicarea Filarmonicii Sibiu, Filarmonicii Brașov, Operei Naționale Române Cluj-Napoca, Academiei ICon Arts și a Uniunii de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România (UCIMR).
Articolul poate fi citi în întregime pe ZILE ȘI NOPȚI BRAȘOV.