Social, Stiri Brasov

COVID: Pe fondul testării reduse din weekend, Brașovul a descoperit doar 35 de infectări/ În țară au fost raportate 1.509 cazuri noi din aproape 9.000 de teste

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.509 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13191251,96
2.Arad15072221,68
3.Argeș19774181,43
4.Bacău17883551,73
5.Bihor19232432,09
6.Bistrița-Năsăud791611,4
7.Botoșani9138201,58
8.Brașov27326352,71
9.Brăila9031101,92
10.Buzău8755100,84
11.Caraș-Severin7251242,21
12.Călărași6861121,39
13.Cluj33465883,73
14.Constanța288041752,76
15.Covasna53691,1
16.Dâmbovița15918191,48
17.Dolj16666671,69
18.Galați17915832,23
19.Giurgiu6977201,53
20.Gorj543580,9
21.Harghita559130,71
22.Hunedoara12751151,74
23.Ialomița7354111,44
24.Iași29933391,28
25.Ilfov27127954,16
26.Maramureș12298862,64
27.Mehedinți536571,04
28.Mureș16035281,31
29.Neamț12002331,5
30.Olt1017870,63
31.Prahova25282131,26
32.Satu Mare77411,7
33.Sălaj672171,85
34.Sibiu17949211,63
35.Suceava17487631,91
36.Teleorman8539171,72
37.Timiș299951324,44
38.Tulcea5865111,32
39.Vaslui11453121,76
40.Vâlcea10617121,61
41.Vrancea750860,76
42.Mun. București11341511623,55
43.Cazuri noi nealocate pe județe1968-1006 
 TOTAL695.1531.509 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 427 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA13
2ARAD5
3ARGEŞ8
4BACĂU10
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI5
8BRĂILA 
9BRAŞOV5
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI 
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ5
14CONSTANŢA90
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ2
18GALAŢI14
19GIURGIU 
20GORJ3
21HARGHITA5
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA5
24IAŞI12
25ILFOV20
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI85
29MUREŞ19
30NEAMŢ1
31OLT6
32PRAHOVA9
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU3
36SUCEAVA20
37TELEORMAN2
38TIMIŞ17
39TULCEA4
40VÂLCEA7
41VASLUI12
42VRANCEA3
 TOTAL427

Până astăzi, 17.271 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.01.2021 (10:00) – 18.01.2021 (10:00) au fost raportate 50 de decese (28 bărbați și 22 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Caraș-Severin, Cluj, Galați, Maramureș, Neamț, Olt, Sibiu, Suceava,  Timiș, Vaslui, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 decese la categoria de peste 80 de ani.

44 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.710. Dintre acestea, 1.084 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.170.357 de teste RT-PCR și 46.176 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.808 teste RT-PCR (4.303 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.505 la cerere) și 3.093 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 36.522 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.406 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.762 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 121 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.407 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 ianuarie, 5.551 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.309.875 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 6 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 7.440 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.941 în Italia, 1.515 în Spania, 173 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.110 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA, 7 în Suedia,  131 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 36 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 2 în Bulgaria, 12 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 12 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 95 în Irlanda și câte unul în Argentina, Tunisia, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Singapore, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 136 de cetățeni români aflați în străinătate, 33 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 4 în Irlanda, 2 în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Ultimele Articole

Preh România, care produce componente auto pentru Porsche, Mercedes sau Audi, angajează aproape 80 de persoane la fabrica din Ghimbav
Producătorul de componente auto Preh România, furnizor pentru Porsche, Mercedes, Audi sau BMW, angajează aproape 80 de persoane la fabrica
Confruntați cu insolvența, francezii de la Dietal au renunțat la fabrica de la Codlea, unde aveau peste 240 de angajați,
Francezii de la Dietal, specializați în producția de echipamente electrice de iluminat, au renunțat la subsidiara din România, care opera
Al treilea certificat de urbanism, „cu noroc”, emis pentru construcția noului spital regional de la Brașov
De construcția noului spital regional de la Brașov se vorbește de mai mulți ani, însă procedurile birocratice stufoase, dar și
Ambulanța privată One Med, contract de 600.000 de lei cu Spitalul COVID de Infecțioase pentru transport medical
Ținând cont că nu are autospeciale sanitare pentru transportul pacienților, Spitalul Clinic de Boli Infecțioase a organizat o licitație publică
Un meșteșug pe cale de dispariție, dus de o brașoveancă pe cele mai înalte podiumuri ale modei: „dantela reginelor”, care
Violeta Karmen Roman lucrează dantelă într-o tehnică extrem de rară, prin care produce obiecte vestimentare care valorează greutatea lor în
Elevilor de la Școala Profesională Kronstadt le vor fi citite cărți pe Zoom în cadrul proiectului „Cărțile vorbesc”
Școala Profesionlă Germană Kronstadt din Braşov, anunță că în perioada ianuarie – iulie 2021 are loc implementarea Proiectului „Cărțile vorbesc!”,
707 brașoveni au fost uciși de complicațiile COVID. Alți aproape 29.600 s-au vindecat
Instituția Prefectului informează că, potrivit datelor centralizate de Direcția de Sănătate Publică, situația epidemiologică privind COVID-19 în județul Brașov se
Legea bugetului de stat, adoptată în forma propusă de Guvern. CJ Brașov primește 30 de milioane de lei pentru finanțarea
Plenul reunit al Parlamentului a adoptat, marţi, 2 martie, proiectul Legii bugetului de stat pe anul 2021, cu 234 de
Peste 26.800 de brașoveni s-au vaccinat anti-COVID până ieri. 17.000 au făcut și rapelul
Direcția de Sănătate Publică Brașov a anunțat că până astăzi au fost distribuite centrelor de vaccinare din județ 40.547 doze
Cel mai mare retailer online ceh se extinde în România, după o investiție de 30 de milioane de euro a
Compania cehă Velka Pecka, operatorul supermarketului online Rohlik, a atras 190 de milioane de euro de la investitori și va folosi fondurile
Compania Apa lansează „Școala Altfel” online și îi provoacă pe elevii brașoveni la un concurs „APArte”
Ținând cont de situația sanitară actuală, Compania Apa Brașov, care a derulat în fiecare an o acțiune „APArte” cu ocazia
Din 15 martie, se deschid listele de așteptare pentru cei care vor să se vaccineze anti-COVID în cea de-a treia
Coordonatorul campaniei de vaccinare, medicul Valeriu Gheorghiță, a explicat într-o conferință de presă cum vor proceda cei care doresc să
Edilii caută trei brașoveni care să se implice în activitatea Comisiei pentru înființarea Parcului Natural Brașovia. Primarul Coliban: această comisie
Primăria invită cetățenii interesați de dezvoltarea sustenabilă a orașului nostru – conservarea biodiversității, un oraș prietenos cu locuitorii, îmbunătățirea calității
Primarul Brașovului a promis la comemorarea luptătorului anticomunist L.C. Babeș că va amenaja „toate monumentele cu care Brașovul le este
Primăria Brașov va organiza anul acesta concursuri de proiecte pentru a construi toate monumentele cu care municipalitatea le-a rămas datoare
FOTO O brașoveancă donează 20% din valoarea comenzilor la mărțișoare secției de pediatrie a Spitalului Municipal Săcele: „Vreau să mă
De 8 ani, o brașoveancă personalizează papioane și diverse accesorii care au ajuns în întreaga țară. Aceasta dorește să vină
78 de elevi și 74 de cadre didactice din Brașov s-au infectat cu COVID-19 în ultimele 14 zile. Aproape 400
78 de elevi și 74 de cadre didactice sunt infectate în prezent cu noul coronavirus la Brașov, potrivit datelor transmise
Consiliul Național al Elevilor solicită urgent Ministerului Educației să publice programa materiei aferente simulărilor Evaluării Naționale și Bacalaureatului
Publicarea materiei aferente simulărilor Evaluării Naționale și Bacalaureatului, precum și a procedurii de organizare a acestora este solicitată de Consiliul
Cinci echipaje SMURD și două ale Ambulanței, mobilizate la un grav accident produs pe DN 13 în care a fost
Cinci echipaje SMURD, două ale Ambulanței, o autospecială de descarcerare și două echipaje cu apă și spumă intervin la această
FOTO VIDEO Un centru social din Făgăraș, în care CJ Brașov a băgat 2 milioane de lei și l-a abandonat,
Consiliul Județean Brașov a investit acum 10 ani aproximativ 2 milioane de lei în construcția unui centru social la periferia
STUDIU Aproape jumătate dintre profesorii din mediul rural consideră că elevii lor au pierdut până la 45% din materie în
Aproape jumătate dintre profesorii din mediul rural consideră că elevii lor au pierdut între 1% și 45% din materie în