Social, Stiri Brasov

132 de noi cazuri de infectare cu COVID-19 la nivelul județului Brașov în ultimele 24 de ore. La nivel național au fost raportate 3.697 de noi infectări

Până astăzi, pe teritoriul României, au fost confirmate 676.968 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 605.045 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.697 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12876431,97
2.Arad14709511,49
3.Argeș19491611,67
4.Bacău17329901,6
5.Bihor188091011,97
6.Bistrița-Năsăud7769431,63
7.Botoșani8828501,47
8.Brașov266781322,76
9.Brăila88231072,06
10.Buzău8620120,94
11.Caraș-Severin6959592,15
12.Călărași6713231,46
13.Cluj322662943,68
14.Constanța280261272,97
15.Covasna5270251,01
16.Dâmbovița15606851,81
17.Dolj16191551,76
18.Galați173541242,42
19.Giurgiu6830321,64
20.Gorj5294220,76
21.Harghita5491200,59
22.Hunedoara12359641,48
23.Ialomița7220431,8
24.Iași291801901,49
25.Ilfov26247964,76
26.Maramureș117171132,42
27.Mehedinți5260201,16
28.Mureș15731531,43
29.Neamț11696531,45
30.Olt9955250,68
31.Prahova24890871,33
32.Satu Mare7431541,41
33.Sălaj6540261,73
34.Sibiu176741001,66
35.Suceava167961511,54
36.Teleorman8283641,83
37.Timiș286212254,12
38.Tulcea5707181,46
39.Vaslui11108651,76
40.Vâlcea10372411,64
41.Vrancea7364270,64
42.Mun. București1093456253,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe3540*1 
 TOTAL676.9683.697 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.044 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD24
3ARGEŞ31
4BACĂU23
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI14
8BRĂILA5
9BRAŞOV29
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN30
13CLUJ66
14CONSTANŢA67
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA39
17DOLJ48
18GALAŢI35
19GIURGIU5
20GORJ10
21HARGHITA7
22HUNEDOARA25
23IALOMIŢA10
24IAŞI58
25ILFOV19
26MARAMUREŞ19
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI101
29MUREŞ27
30NEAMŢ48
31OLT15
32PRAHOVA64
33SĂLAJ11
34SATU MARE12
35SIBIU15
36SUCEAVA42
37TELEORMAN8
38TIMIŞ59
39TULCEA7
40VÂLCEA7
41VASLUI8
42VRANCEA3
 TOTAL1044

Până astăzi, 16.881 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.01.2021 (10:00) – 12.01.2021 (10:00) au fost raportate 156 de decese (105 bărbați și 51 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 69 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

147 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 8 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.783. Dintre acestea, 1.073 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.048.928 de teste. Dintre acestea, 23.667 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 14.971 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.696 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 569 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 12 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 31.401 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.799 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.071 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 122 de persoane.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Ultimele Articole

11.000 de brașoveni s-au vaccinat anti-COVID până ieri/ S-au raportat doar 34 de efecte adverse ușoare
Instituția Prefectului-județul Brașov informează că, potrivit datelor centralizate de Direcția de Sănătate Publică, până astăzi au fost distribuite centrelor de
COVID: 86 de infectări noi, depistate la Brașov/ În țară au fost anunțate 2.719 noi cazuri din peste 26.000 de
Până astăzi, 23 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 709.194 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID
COVID: Rata de infectare scade în municipiul Brașov sub 3/1000 după aproape trei luni/ Restaurantele s-ar putea redeschide abia din
Rata de infectare în municipiul Brașov a scăzut, astăzi, sub 3/1000, pentru prima oară după trei luni. Ultimul raport al
Poiana se umple de schiori: Stratul de zăpadă Masivul Postăvarul trece de 60cm
Strat generos de zăpadă în cea mai populară stațiune montană din țară, Poiana Brașov. Potrivit datelor de sâmbătă dimineață, stratul de
10.300 de brașoveni s-au vaccinat împotriva COVID. 124 dintre aceștia au trecut și de a doua administrare
Instituția Prefectului-județul Brașov a anunțat că, potrivit datelor centralizate de Direcția de Sănătate Publică, până astăzi au fost distribuite centrelor
Dezvoltatorul brașovean Qualis Properties a atras peste două milioane de euro de la 53 de investitori și se pregătește să
Dezvoltatorul imobiliar Qualis Properties din Braşov a încheiat un plasament privat de obligaţiuni denominate în euro, cu scadenţa în 2024
CCR a motivat de ce nu este constituțională Legea de majorare a pensiilor. Judecătorii nu pot spune dacă şi cu
Judecătorii CCR explică în motivarea publicată de ce au admis sesizarea formulată de Guvern. Este vorba despre ordonanţa de rectificare
Numărul maxim de elevi dintr-o clasă de liceu se reduce la 26 pentru filiera teoretică și la 24 pentru cea
Numărul maxim de elevi dintr-o clasă de liceu pentru filiera teoretică va fi redus la 26 de elevi, iar clasele
Drulă, amintiri din viitor: Trenurile de mare viteză, după 2030. „Mai întâi, să ajungă trenul de la București la Timișoara
Nu are rost să vorbim despre trenuri de mare viteză mai repede de 2030, până atunci trebuie să facem ca
RAPORT Angajații din învățământ și asistență medicală care au studii superioare câștigă cu 35% mai puțin decât cei din inginerie
Un nou raport al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare în Europa (OECD) scoate la iveală faptul că salariile persoanelor cu
VIDEO O șoferiță beată a avariat șapte mașini dintr-o lovitură azi-noapte, pe strada Uranus
Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Brașov efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de “conducerea unui
InfoCons, alertă pentru 5 tipuri de măști de protecție neconforme. Din aprilie și până acum peste 150 de feluri de
InfoCons revine cu o nouă alertă emisă prin Sistemul de alertă rapidă european, astfel conform celor 25 alerte transmise numericul
Românii au preferat destinațiile exotice la final de 2020. Peste 2.000 de persoane pe săptămână au călătorit la Dubai
Finalul anului 2020 s-a remarcat printr-un interes crescut al turiștilor români pentru călătoriile în țări exotice îndepărtate sau din zona
COVID: 148 de noi infectări în județul Brașov/ România raportează 2.699 de cazuri noi din peste 29.000 de teste
Până astăzi, 22 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 706.475 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID
VIDEO „Arteziană” în Șchei, după ce un hidrant a cedat, din cauza fluctuațiilor de temperatură
Muncitorii Companiei Apa Brașov au intervenit aseară în Șchei, în zona Bisericii Sfânta Treime, pentru a înlocui un hidrant. Acesta
Prognoza pentru weekend: va fi vreme primăvăratică la Brașov și sunt șanse slabe de ploaie
Meterorologii au anunţat prognoza meteo ANM de weekend. Potrivit acestora, în acest weekend ne vom bucura de temperaturi pozitive în toată ţara.
Incidența COVID a scăzut în municipiul Brașov la 3,07/1000, după aproape trei luni. Dacă se menține trendul, în curând se
Rata de infectare cu virusul SARS-CoV-2 a scăzut de la 2,39 la 2,29 cazuri la mia de locuitori în județul
18 biserici din județul Brașov au primit de la Guvern 1,65 milioane de lei în 2020
Secretariatul de Stat pentru Culte a transmis lista finanțărilor acordate lăcașurilor de cult în 2020. Potrivit Legii nr. 489/2006 privind
40 de candidați pentru cele 4 posturi de consilieri din cadrul Direcției Implementare Aeroport Braşov
Pentru cele 4 posturi de personal contractual scoase la concurs în cadrul Direcţiei Implementare Aeroport Braşov s-au înscris 49 de
Site-ul ANRE s-a blocat, după ce tot mai multe persoane au intrat pe acesta pentru a vedea care sunt cele
Site-ul ANRE nu funcționează, afișând o eroare. Asta în contextul în care românii care nu au schimbat contractul ar putea selecta cel