Social, Stiri Brasov

COVID-19: Brașovul sare de 18.000 de îmbolnăviri după încă 494 de cazuri depistate în ultimele 24 de ore/ În România s-au înregistrat 9.005 cazuri noi

Alte 9.005 cazuri de COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România. Bilanțul a ajuns la 449.349, conform datelor transmise joi de Grupul de Comunicare Strategică.

Până astăzi, 26 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 449.349 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

323.514 pacienți au fost declarați vindecați.

n urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.005 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba94991365,84
2.Arad106942135,37
3.Argeș126562764,88
4.Bacău124701822,78
5.Bihor134122434,99
6.Bistrița-Năsăud5602993,81
7.Botoșani57701462,5
8.Brașov180214947,02
9.Brăila52551173,24
10.Buzău6260852,5
11.Caraș-Severin4553832,85
12.Călărași3971923,19
13.Cluj205205516,93
14.Constanța155916447,1
15.Covasna40011082,95
16.Dâmbovița108351833,56
17.Dolj115412283,07
18.Galați96321762,88
19.Giurgiu3859662,52
20.Gorj4177181,55
21.Harghita4533741,65
22.Hunedoara83263043,92
23.Ialomița42801153,49
24.Iași188633873,17
25.Ilfov141423925,57
26.Maramureș81331142,93
27.Mehedinți3774693,06
28.Mureș114582124,4
29.Neamț9070902,15
30.Olt69011341,75
31.Prahova180962234,3
32.Satu Mare51831054,74
33.Sălaj5370723,85
34.Sibiu132793967,63
35.Suceava127541382,15
36.Teleorman53371512,7
37.Timiș181903025,36
38.Tulcea33181143,77
39.Vaslui7362902,22
40.Vâlcea76621023,02
41.Vrancea5179711,86
42.Mun. București6368913556,56
43.Cazuri noi nealocate pe județe6131*-145 
 TOTAL449.3499.005 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.338 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA20
2ARAD35
3ARGEŞ42
4BACĂU23
5BIHOR26
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI28
8BRĂILA7
9BRAŞOV55
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI20
12CARAŞ-SEVERIN25
13CLUJ35
14CONSTANŢA61
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA36
17DOLJ31
18GALAŢI36
19GIURGIU16
20GORJ20
21HARGHITA9
22HUNEDOARA32
23IALOMIŢA15
24IAŞI86
25ILFOV50
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI189
29MUREŞ33
30NEAMŢ35
31OLT34
32PRAHOVA33
33SĂLAJ13
34SATU MARE58
35SIBIU49
36SUCEAVA26
37TELEORMAN19
38TIMIŞ45
39TULCEA8
40VÂLCEA9
41VASLUI17
42VRANCEA18
 TOTAL1338

Până astăzi, 10.712 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.11.2020 (10:00) – 26.11.2020 (10:00) au fost raportate 171 de decese (105 bărbați și 66 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași,  Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 34 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 decese la categoria de peste 80 de ani.

163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.248. Dintre acestea, 1.226 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.011.887 de teste. Dintre acestea, 36.271 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.829 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.442 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 620 de   teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 26 noiembrie.

Pe teritoriul României, 48.458 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.376 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 70.873 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.095 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 716 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 noiembrie a.c., 6.652 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.090.675 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 4 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.875  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 11 în Republica Moldova și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Ultimele Articole

11.000 de brașoveni s-au vaccinat anti-COVID până ieri/ S-au raportat doar 34 de efecte adverse ușoare
Instituția Prefectului-județul Brașov informează că, potrivit datelor centralizate de Direcția de Sănătate Publică, până astăzi au fost distribuite centrelor de
COVID: 86 de infectări noi, depistate la Brașov/ În țară au fost anunțate 2.719 noi cazuri din peste 26.000 de
Până astăzi, 23 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 709.194 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID
COVID: Rata de infectare scade în municipiul Brașov sub 3/1000 după aproape trei luni/ Restaurantele s-ar putea redeschide abia din
Rata de infectare în municipiul Brașov a scăzut, astăzi, sub 3/1000, pentru prima oară după trei luni. Ultimul raport al
Poiana se umple de schiori: Stratul de zăpadă Masivul Postăvarul trece de 60cm
Strat generos de zăpadă în cea mai populară stațiune montană din țară, Poiana Brașov. Potrivit datelor de sâmbătă dimineață, stratul de
10.300 de brașoveni s-au vaccinat împotriva COVID. 124 dintre aceștia au trecut și de a doua administrare
Instituția Prefectului-județul Brașov a anunțat că, potrivit datelor centralizate de Direcția de Sănătate Publică, până astăzi au fost distribuite centrelor
Dezvoltatorul brașovean Qualis Properties a atras peste două milioane de euro de la 53 de investitori și se pregătește să
Dezvoltatorul imobiliar Qualis Properties din Braşov a încheiat un plasament privat de obligaţiuni denominate în euro, cu scadenţa în 2024
CCR a motivat de ce nu este constituțională Legea de majorare a pensiilor. Judecătorii nu pot spune dacă şi cu
Judecătorii CCR explică în motivarea publicată de ce au admis sesizarea formulată de Guvern. Este vorba despre ordonanţa de rectificare
Numărul maxim de elevi dintr-o clasă de liceu se reduce la 26 pentru filiera teoretică și la 24 pentru cea
Numărul maxim de elevi dintr-o clasă de liceu pentru filiera teoretică va fi redus la 26 de elevi, iar clasele
Drulă, amintiri din viitor: Trenurile de mare viteză, după 2030. „Mai întâi, să ajungă trenul de la București la Timișoara
Nu are rost să vorbim despre trenuri de mare viteză mai repede de 2030, până atunci trebuie să facem ca
RAPORT Angajații din învățământ și asistență medicală care au studii superioare câștigă cu 35% mai puțin decât cei din inginerie
Un nou raport al Organizației pentru Cooperare și Dezvoltare în Europa (OECD) scoate la iveală faptul că salariile persoanelor cu
VIDEO O șoferiță beată a avariat șapte mașini dintr-o lovitură azi-noapte, pe strada Uranus
Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Brașov efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de “conducerea unui
InfoCons, alertă pentru 5 tipuri de măști de protecție neconforme. Din aprilie și până acum peste 150 de feluri de
InfoCons revine cu o nouă alertă emisă prin Sistemul de alertă rapidă european, astfel conform celor 25 alerte transmise numericul
Românii au preferat destinațiile exotice la final de 2020. Peste 2.000 de persoane pe săptămână au călătorit la Dubai
Finalul anului 2020 s-a remarcat printr-un interes crescut al turiștilor români pentru călătoriile în țări exotice îndepărtate sau din zona
COVID: 148 de noi infectări în județul Brașov/ România raportează 2.699 de cazuri noi din peste 29.000 de teste
Până astăzi, 22 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 706.475 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID
VIDEO „Arteziană” în Șchei, după ce un hidrant a cedat, din cauza fluctuațiilor de temperatură
Muncitorii Companiei Apa Brașov au intervenit aseară în Șchei, în zona Bisericii Sfânta Treime, pentru a înlocui un hidrant. Acesta
Prognoza pentru weekend: va fi vreme primăvăratică la Brașov și sunt șanse slabe de ploaie
Meterorologii au anunţat prognoza meteo ANM de weekend. Potrivit acestora, în acest weekend ne vom bucura de temperaturi pozitive în toată ţara.
Incidența COVID a scăzut în municipiul Brașov la 3,07/1000, după aproape trei luni. Dacă se menține trendul, în curând se
Rata de infectare cu virusul SARS-CoV-2 a scăzut de la 2,39 la 2,29 cazuri la mia de locuitori în județul
18 biserici din județul Brașov au primit de la Guvern 1,65 milioane de lei în 2020
Secretariatul de Stat pentru Culte a transmis lista finanțărilor acordate lăcașurilor de cult în 2020. Potrivit Legii nr. 489/2006 privind
40 de candidați pentru cele 4 posturi de consilieri din cadrul Direcției Implementare Aeroport Braşov
Pentru cele 4 posturi de personal contractual scoase la concurs în cadrul Direcţiei Implementare Aeroport Braşov s-au înscris 49 de
Site-ul ANRE s-a blocat, după ce tot mai multe persoane au intrat pe acesta pentru a vedea care sunt cele
Site-ul ANRE nu funcționează, afișând o eroare. Asta în contextul în care românii care nu au schimbat contractul ar putea selecta cel