Social, Stiri Brasov

COVID-19: 261 de noi cazuri la Brașov/ În România, numărul noilor depistați a scăzut sub 10.000

Până astăzi, 20 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 403.123 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

278.676 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.272 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba86561706,2
2.Arad95682005,67
3.Argeș112002584,28
4.Bacău114622192,64
5.Bihor121412765,29
6.Bistrița-Năsăud50041144,2
7.Botoșani51721062,61
8.Brașov155742616,3
9.Brăila48551043,05
10.Buzău57791422,5
11.Caraș-Severin4143852,86
12.Călărași3413993,11
13.Cluj182095207,31
14.Constanța128614566,13
15.Covasna3596653,26
16.Dâmbovița98172063,34
17.Dolj106493223,33
18.Galați86761562,38
19.Giurgiu32431262,35
20.Gorj3977601,81
21.Harghita4293652,09
22.Hunedoara73782083,42
23.Ialomița3705553,29
24.Iași166923142,93
25.Ilfov121074467,89
26.Maramureș74311483,21
27.Mehedinți3368612,83
28.Mureș103933614,96
29.Neamț85421172,5
30.Olt62051621,8
31.Prahova163152774,22
32.Satu Mare44181664,87
33.Sălaj5035975,06
34.Sibiu118463948,9
35.Suceava120361342,16
36.Teleorman47961002,84
37.Timiș165293115,99
38.Tulcea2867893,07
39.Vaslui6788931,98
40.Vâlcea7146902,81
41.Vrancea4761951,79
42.Mun. București5601514125,79
43.Cazuri noi nealocate pe județe6462*132 
 TOTAL403.1239.272 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.412 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD29
3ARGEŞ105
4BACĂU18
5BIHOR88
6BISTRIŢA-NĂSĂUD22
7BOTOŞANI24
8BRĂILA15
9BRAŞOV28
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI24
12CARAŞ-SEVERIN31
13CLUJ58
14CONSTANŢA54
15COVASNA13
16DÂMBOVIŢA56
17DOLJ21
18GALAŢI11
19GIURGIU10
20GORJ16
21HARGHITA10
22HUNEDOARA39
23IALOMIŢA12
24IAŞI70
25ILFOV28
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI10
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI203
29MUREŞ31
30NEAMŢ28
31OLT30
32PRAHOVA40
33SĂLAJ10
34SATU MARE15
35SIBIU62
36SUCEAVA11
37TELEORMAN21
38TIMIŞ84
39TULCEA4
40VÂLCEA10
41VASLUI8
42VRANCEA3
 TOTAL1412

Până astăzi, 9.756 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.11.2020 (10:00) – 20.11.2020 (10:00) au fost raportate 160 de decese (104 bărbați și 56 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 35 decese la categoria de peste 80 de ani.

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.548. Dintre acestea, 1.139 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.844.732  teste. Dintre acestea, 36.453 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 21.299 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.154 la cerere.

Pe teritoriul României, 46.568 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.628 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 77.496 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 17 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.275 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 683 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 19 noiembrie a.c., 7.645 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.155.005  lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 2 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.864  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.935 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 10 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*

Ultimele Articole

COVID: 119 cazuri noi la Brașov/ În România, au fost anunțate 3.218 infectări noi din peste 22.500 de teste
Până astăzi, 16 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 691.488 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID
Se schiază pe toate pârtiile din Postăvarul. De astăzi s-a deschis și pârtia Sulinar
După ce ieri dimineață s-au deschis pârtiile Drumul Roșu, partea inferioară, și Subteleferic, iar în cursul zilei s-a deschis și
Până ieri, 6.332 de cadre medicale brașovene s-au vaccinat împotriva COVID
Potrivit datelor centralizate de Direcția de Sănătate Publică Brașov, până în data de 15 ianuarie, inclusiv, au fost distribuite centrelor
Incendiu la o casă din cartierul Triaj. Pompierii intervin cu cinci mașini și două echipaje SMURD
Pompierii brașoveni intervin în acest moment pentru stingerea unui incendiu la o casă de locuit, în municipiul Brașov, pe strada
COVID: După patru zile consecutive de scădere, rata de infectare a crescut din nou. În județ a ajuns la 2,63/1000,
Rata de infectare cu SARS-CoV-2 a crescut, astăzi, în județul Brașov, de la 2,61 la 2,63 cazuri la mia de
FOTO Accident grav la Criț între două camioane, după ce unul din șoferi a adormit la volan
Circulația rutierăse desfășoară pe un singur sens pe DN13 în localitatea Criț din județul Brașov. Polițiștii aflați la fața locului
Termenul până la care românii pot alege un furnizor de energie de pe piața concurențială a fost extins până la
Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a prelungit până la 30 iunie perioada în fare consumatorii casnici de
FOTO O familie care călătorea spre Râșnov a intrat în spital după ce mașina în care se deplasau s-a ciocnit
Accidentul de pe DN 73A, dintre Râșnov și Predeal, între un autocamion și un autoturism, s-a soldat cu patru victime,
12 accidente pe pârtiile din Poiana Brașov după ce s-a deschis și partea inferioară a Masivului Postăvarul. Șapte turiști au
Prima zi in care s-a schiat si pe o parte din zona inferioara a masivului, a fost si cea mai
Platforma de programare la vaccinare a redevenit funcțională, după mai multe ore în care nu a putut fi accesată
Serviciul de Telecomunicații Speciale a anunțat că în acest moment platforma https://programare.vaccinare-covid.gov.ro/ este disponibilă și poate fi accesată la nivel
Trafic blocat pe DN 73A, după ce un autocamion s-a ciocnit cu un autoturism
Un accident rutier a avut loc în urmă cu câteva minute pe DN 73A, între stațiunile turistice Predeal și Râșnov.
Scad ratele la creditele în lei: BNR a redus dobânda-cheie la 1,25%
Consiliul de Administraţie al Băncii Naţionale a României a decis vineri reducerea ratei dobânzii de politică monetară la nivelul de
Edilii Brașovului vor să fie un exemplu și se vor vaccina anti-COVID: Încurajați-i pe părinții, bunicii, pe cei care se
Primarul Brașovului Allen Coliban a subliniat faptul că în conformitate cu precizările experților în sănătate este necesar ca 60 –
Ministrul elen al Turismului a precizat că turiștii vor putea intra în Grecia fără certificat de vaccinare COVID, dar probabil
Certificatul de vaccinare nu va fi o precondiţie pentru cineva care vrea să călătorească în Grecia, a afirmat ministrul elen
STS precizează că platforma pentru programare la vaccinare nu s-a blocat din cauza numărului mare de accesări, ci este în
Precizările STS vin în contextul în care platforma nu poate fi accesată încă. Mai mult, mulţi medicii de familie spun
Platforma de vaccinare anti-COVID s-a blocat la scurt timp de la lansarea programărilor pentru cea de-a doua etapă
Platforma pe care ar fi trebuit să se înscrie românii încadrați în etapa a doua a campaniei de vaccinare s-a
Coadă de sute de metri la telegondola din Poiana Brașov
Începutul de weekend aduce din nou aglomerație în Poiana Brașov, unde sute de turiști stau la coadă așteptând să urce
Dr. Andreea Moldovan a anunțat că toți elevii ar urma să fie testați împotriva COVID-19 cu teste rapide antigen
Testele antigen rapide vor fi folosite și pentru testarea elevilor din școli, după cum a anunțat medicul brașovean Andreea Moldovan,
Foodpanda lansează o rețea de magazine proprii de unde utilizatorii își pot comanda produse cu livrare în maximum 30 de
Foodpanda, una dintre cele mai mari platforme de comenzi și livrări de mâncare la nivel blogal, lansează pandamart, un concept
Medicii și angajații din sănătate care se implică în procesul de vaccinare împotriva COVID-19 vor primi între 25 și 100
Guvernul are pe ordinea de zi a ședinței în format online de vineri ordonanța de urgență privind unele măsuri pentru