Proaspăt ales primar, Allen Coliban a anunțat că deocamdată nu a luat în calcul o posibilă alianță cu PNL în urma căreia unul dintre posturile de viceprimari să revină acestui partid. Totuși, acesta a declarat că își dorește ca viceprimar „o persoană care să nu aibă probleme de integritate sau de imagine”, făcând referire la primarul George Scripcaru, care are probleme de imagine în urma celor trei dosare penale în care a fost trimis în judecată de către DNA și soldate cu achitare în prima instanță.
De asemenea, Coliban a precizat că nu își dorește să facă schimbări majore în ceea ce privește structura de personal a Primăriei Brașov. „Vom evalua, totuși, personalul în baza unor criterii de performanță, așa cum ne permite Codul administrativ”.
„Voi fi un alt fel de primar, un angajat al comunității, nu un om care se va comporta ca pe feuda sa. Toate proiectele majore ar trebui supuse dezbaterii publice, astfel încât brașovenii să decidă cu privire la necesitatea acestora. Așa se va întâmpla, de exemplu, cu Parcul IUS”, a explicat Coliban.
2 comentarii
Dimineata incurajam tinerii sa intre in politica ptr.binele lor.Au trecut doar cateva ore si tanarul doctor spune ca nu va face schimbari majore in primarie ci va evalua personalul.Rezultatul este nul deoarece toti angajatii au calificative foarte bine si primesc salariu de merit sau sunt specialisti.Asa ca domnule doctor meseria de primar nu este pentru un medicinist(a mai fost unul la bucuresti si a sfarsit rau)ci pentru un smardau.Stii cate babaciuni sunt in primarie si nu stiu sa foloseasca un PC,sa verifice un bilant,sa taie o chitanta electronica?Pacat de tinerii care au votat.Mai bine este cu pensionarii si psd.In termeni medicali intentia ta de slujitor al comunitatii s-a nascut moarta.
Platforma IUS este proprietate privata … despre ce vorbim …