
Cinci mari producători de componente auto din România, Autoliv România, Lear Corporation România, Yazaki România, Faurecia România şi Adient Automotive România, au avut, cumulat, cu 4.869 mai puţini angajaţi în anul 2019 decât în anul precedent, conform datelor publice de la Ministerul Finanţelor, centralizate de Ziarul Financiar. Sunt primele date adunate de ZF din rapoartele financiare depuse de companii până în prezent, însă dimensiunea restructurărilor ar putea fi chiar mai mare pentru că mulţi producători mari nu au încă bilanţul pe 2019 publicat.
„Sunt două lucruri care s-au întâmplat în 2019 în industria de componente auto – pe de o parte companiile nu găseau angajaţi, iar pe de altă parte a fost situaţia în care companiile care aveau o activitate predominant manufacturieră au început să se orienteze spre alte pieţe. Creşterile salariale de pe piaţa din România şi specificul pieţei muncii locale, una condusă de candidat anul trecut, au făcut ca firmele să nu mai poată creşte salariile şi să nu mai poată fi competitive. Nu au fost neapărat concedieri, ci nu mai înlocuiau oamenii pe măsură ce îi pierdeau. În principal, totul a fost legat de creşterile salariale pe care nu le mai puteau face“, spune Florin Godean, cluster manager la Adecco România & Ungaria.
Autoliv, Yazaki sau Lear Corporation sunt printre cei mai mari trei angajatori din industria componentelor auto, fiecare dintre cele trei companii având efective de cel puţin 5.000 de angajaţi în 2019. Mai mult, în urmă cu un an, în 2018 atât Autoliv, cât şi Yazaki România SRL se apropiau de pragul de 10.000 de oameni în România.
Producătorul de componente auto Yazaki România, subsidiara locală a concernului japonez Yazaki, a avut cea mai mare scădere a numărului de angajaţi în 2019, din datele centralizate până acum de ZF având cu 2.924 mai puţini salariaţi comparativ cu anul precedent. În 2019, Yazaki România SRL din judeţul Prahova a avut o cifră de afaceri de peste 1,26 mld. lei, în scădere cu mai mult de 31% faţă de 2018 şi o pierdere de mai mult de 46 mil. lei, arată datele de la mfinante.ro.
Sorina Faier, managing partner în cadrul companiei de executive search Elite Searchers, crede că în spatele reducerii numărului de angajaţi din industria componentelor auto pot sta diverse cauze, de la la decizii de business în ceea ce priveşte reorientarea capacităţilor de producţie, la situaţii financiare, fluctuaţii ale cererii, noi reglementări în ceea ce priveşte normele de poluare şi dezvoltarea de noi tehnologii.

„Spre exemplu, dacă în Germania sau altă ţară europeană producţia auto are de suferit, se restrânge, automat efectele negative se resimt şi în industria auto din România şi producătorii de subansambluri sau piese sunt nevoiţi să se adapteze. Iar în multe cazuri acest lucru înseamnă restructurări, din păcate. Totodată, cauzele sunt legate şi de concurenţa pe dezvoltarea de noi tehnologii, maşini electrice, autonome, unde costurile de cercetare-dezvoltare sunt foarte mari şi piaţa europeană se confruntă cu provocări pe această nişă“, a spus Sorina Faier.
Producătorul de sisteme de siguranţă auto Autoliv România, subsidiara locală a grupului suedez Autoliv, a avut a doua cea mai mare scădere a numărului de angajaţi anul trecut, cu 822 mai puţini decât în 2018. Compania a avut în 2019 o cifră de afaceri de aproape 3,9 mld. lei, în scădere cu 2,6% faţă de 2018 şi un profit net de circa 4,1 mil. lei, în scădere cu 97,5% comparativ cu anul precedent.
Autoliv deţine pe piaţa locală fabrici în Braşov, Lugoj, Sfântu Gheorghe, Reşiţa, Oneşti şi Rovinari, cea din urmă fiind inaugurată de suedezi în toamna anului trecut. Pe lângă unităţile de producţie a componentelor auto, compania mai deţine la nivel local centre de inginerie şi dezvoltare în Braşov, Iaşi şi Timişoara, dar şi un centru european de competenţe IT şi numeroase funcţii suport pentru subsidiarele Autoliv din România şi din Europa.