Traficul în Brașov devine tot mai aglomerat, pe zi ce trece, astfel că și nervii unora dintre șoferi sunt întinși la maximum. De la o simplă greșeală se ajunge însă la șicane, care îi pot pune în pericol și pe alți conducători auto, și chiar la acte de violență. Un astfel de incident a fost surprins de o cameră de bord în sensul giratoriu de la Careffour. Un taxi i-a tăiat fața unui autoturism, probabil după ce acesta „greșise” ceva mai înainte. Cei doi șoferi au fost la un pas să se ia la bătaie, recurgând la gesturi explicite de amenințare.
Șoferul care a cărui cameră de bord a filmat incidentul a postat-o în mediul online, astfel că și polițiștii s-au autosesizat. „În urma apariției în mediul online a unui video în care doi conducători auto se șicanează în trafic, polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Brașov s-au sesizat din oficiu și efectuează verificări în vederea clarificării stării de fapt”, au precizat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Brașov.
2 comentarii
La asemenea gesturi solutia este simpla. L-i se i-a carnetul si sa mearga pe jos, in acest fel sigur nu se mai pot sicana. Masina nu e jucarie cu care sa te joci, e un obiect care poate provoca daune foarte mari in mainile unor persoane slabe de inger, nu poti sa iti menti cumpatul nu conduci, e simplu. Majoritatea accidentelor au loc din cauza oamenilor slabi de inger, care se enerveaza repede si calca pedala sau si mai rau vor sa isi faca deptate cu masina….inadmisibil.
Nu mi-e rusine nici cu cei ce nu stiu sa foloseasca benzile sau sa semnalizeze, adica sa stai pe drum aproape gol pe banda 2 cu 40 la ora e nesimtire crasa, zici ca s-au nascut pe benzi superioare dar mai mult de 40 la ora nu stiu sa mearga si mai sunt si cei care nu semnalizeaza in giratorii la fel niste inapti.