Nici nu a demarat bine procedura pentru selecția unui nou operator care să colecteze și să depoziteze gunoiul menajer al brașovenilor, că a și fost contestată. Două mari companii din domeniul salubrității, respectiv Comprest și Romprest, au contestat o serie dintre cerințele prevăzute în caietul de sarcini aferent acestei proceduri, care are o valoare estimată de cu TVA de 836.831.800 de lei (176,92 milioane de euro). În urma acestei licitații, ar urma să fie desemnată o firmă care să deruleze această acitivtate în următorii 8 ani. În prezent, serviciile de salubritate se desfășoară pe baza unor contracte încheiate pe perioada deteterminată, în conformitate cu înțelegerile semnate încă din 2005 cu societățile Comprest și Urban.
Primăria vrea gunoiere cu cântar și cip-uri pe containere
Contestațiile au fost depuse la Consiliul Națioanl de Soluționare a Contestațiilor, după ce în prealabil au fost solicitate și o serie de clarificări Primăriei Brașov cu privire la cerințele din caietul de sarcini. CNSC ar urma să se pronunțe cu privire la aspectele sesizate de către cei doi contestatari, iar licitația fie va fi reluată în această formulă, fie pretențiile avute de edili vor trebui regândite. În conformitate cu cerințele edililor, operatorul câștigător al licitației va trebui să doteze toate mașinile de ridicare a gunoiului cu soft de identificarea a recipientului și implicit al utilizatorului, citirea realizându-se în momentul golirii acestuia, sistem electronic pentru cântărirea deșeurilor și emiterea de tichet privind cantitatea, utilizatorul, tipul deșeului colectat, volumul colectat si tariful unitar al prestatiei, soft pentru memorare si transmiterea la sediul operatorului a datelor mai sus mentionate.
Valoarea garanției de participare la această licitație, conform anunțului de licitație, de 1% din valoarea estimată a achiziției fără TVA, respectiv 7.032.200 lei. În alegerea ofertei câștigătoare, cel mai mult, respectiv în proporție de 60%, va conta tariful pe care operatorul îl va percepe pentru colectarea deșeurilor reciclate selectiv de către populație (persoane fizice și juridice), punctajul maxim urmând să fie acordat ofertei financiare cea mai mică. Termenul inițial stabilit pentru depunerea ofertelor era data de 7 octombrie, însă acesta ar urma să fie prelungit, în funcție de ceea ce stabilește CNSC.