Au reînceput procedurile de reatribuire a locurilor de parcare rezidențiale. La începutul săptamanii a avut loc prima procedura pentru cartierul Astra, zona cuprinsa intre Calea București și calea ferată.
Pentru 14 locuri de parcare s-a organizat licitație, deoarece existau mai mulți doritori, sumele pentru care s-au închiriat aceste locuri se situează între 150 de lei și 700 de lei. Luni, 8 aprilie, va fi organizată o nouă procedură de reatribuire a locurilor de parcare rezidențiale pentru parcările din zona Astra, cuprinse între Calea București și strada Carpaților.
La sfârșitul lunii trecute s-au organizat două proceduri de atribuire pentru parcări rezidențiale, una care viza parcările rezidențiale de pe str. Mihai Eminescu și cele de pe str. Colinei, iar alta pentru parcările rezidențiale de la intersecția str. Herman Oberth cu str. Aurora. Cele mai disputate locuri au fost cele de pe str. Colinei, unde dintre cele 15 locuri s-a licitat pentru 8 dintre acestea (4 au fost puse la dispoziția persoanelor cu dizabilități, iar 3 au fost închiriate cu tariful de bază, 144 lei/an).
Cele 8 locuri pentru care s-a licitat au fost atribuite pentru sume cuprinse între 500 și 710 lei/an. Cele mai mari sume licitate s-au ofertat în cadrul procedurii de închiriere pentru locurile de parcare de pe str. Mihai Eminescu. Din cele 28 de locuri disponibile, 22 au fost atribuite cu tariful de bază, respectiv 144 lei pe an. Pentru cele 6 locuri licitate s-au oferit următoarele sume: 410 lei/an, 520 de lei/an, 900 de lei/an, 1.400 de lei/an, 1.450 de lei/an, 1.550 de lei/an. Cele 13 locuri de parcare din zona intersecției Herman Oberth -Aurora s-au atribuit la tariful de bază de 144 de lei/an