Proiectul de regenerare a fostei platforme industriale Tractorul va continua cu o investiție în domeniul HORECA. Astfel, dezvoltatorul imobiliar Immochan (actual Ceetrus România) a început demersurile birocratice în vederea construcției unui hotel în această zonă, unde deja sunt construite o serie de blocuri, dar și spații de birouri.
Astfel, compania imobiliară a obținut din partea Primăriei Brașov certificatul de urbanism necesar pentru autorizație de construire a acestei investiții. Conform documentului, hotelul va avea săli de evenimente, restaurant, recepţie, birouri, centru de tratamente, dar și un cazino. Totodată, ar urma să fie amenajate și spaţii tehnice, spaţii de depozitare, parcări şi căi de acces, dar și spații publicitare. Certificatul de urbanism este valabil 12 luni, timp în care dezvoltatorul va trebuie să obțină celelalte avize necesare autorizației de construcție.
După cum a precizat Tatian Diaconu, CEO Ceetrus România, hotelul va fi de patru stele, va avea 125 de camere și va fi operat de către un partener specializat.
Noi apartamente și spații de birouri
Până să lanseze noi investiții, compania continuă dezvoltarea celui mai mare proiect al său din România și de la nivel internațional, și anume cartierul Coresi din Brașov. Astfel, mai sunt în diverse etape de construcție 24 de blocuri în componenta rezidențială – ansamblul Coresi Avantgarden, derulată în parteneriat cu antreprenoarea Daniela Kasper. În total, cele 24 de blocuri cuprind circa 900 de apartamente, care vor fi livrate etapizat până în 2020, în completarea celor aproximativ 570 de apartamente din primele 13 blocuri finalizate în proiect.
În paralel, continuă și dezvoltarea componentei de birouri, Coresi Business Park, derulate împreună cu Ascenta Management. O clădire de 15.000 de metri pătrați urmează să fie livrată până la sfârșitul anului, adăugându-se celor 50.000 de metri pătrați de birouri din clădirile existente în proiect.