Salariile de doar 1300 de lei în mână, subfinanțarea și condițiile improprii de muncă au scos în stradă majoritatea angajaților de la Direcțiile de Sport și Tineret din Țară, aflate în subordinea Ministerului Tineretului și Sportului. La Brașov, din cei nouă angajați, doar patru au întrerupt astăzi lucrul, între 10.00 și 12.00. Trei dintre ei sunt în concediu legal, iar alți doi reprezintă DJST la mitingul organizat la București de către Sindicatul din Sport și Tineret, în fața ministerului.
Competiții pentru aproximativ 2000 de sportivi cu vârste cuprinse între opt și 18 ani, finanțate cu 50.000 de lei. Pe scurt, bilanțul pe anul trecut al activității Direcției Județene de Sport și Tineret Brașov. Angajații instituției se ocupă de organizarea competițiilor sportive la nivel județean, după calendarul național, în majoritatea ramurilor sportive, dar și de coordonarea și administrarea taberelor școlare, singura din județ fiind cea de la Predeal. „70% din angajații din instituțiile din subordinea MTS-ului au salariu net de 1300 de lei. Ceilalți, cu studii superioare iau 2000 de lei în mână. Avem colegi care lucrează de 30 de ani și au salarii foarte mici. Legea salarizării unitare nu este aplicată unitar. La alte unități s-a ajuns la salariul maxim pe treaptă de salarizare, la noi nu se poate. Avem un caz la o direcție din țară unde s-a câștigat un proces pentru trecerea la salariul maxim și credem că este un precedent bun și ne gândim să urmăm exemplul, este singura noastră șansă“, a declarat Mihaela Bejenariu, consilier de Sport la DJTS Brașov și lider de sindicat la Brașov.
Angajații se plâng că muncesc în weekend fără a fi plătiți și, pe deasupra, muncesc în plus din cauză că posturile sunt blocate de ani de zile. Deși au făcut demersuri la Ministerul Tineretului și Sportului, situația nu s-a deblocat. În prezent la DJST sunt angajate 9 persoane, dar opt posturi din organigramă sunt blocate. „Avem un calendar național de competiții, care conține peste 100 de astfel de evenimente, iar pentru organizarea lor am primit 50.000 de lei în acest an. Ca o comparație, ne uitam că o competiție oraganizată săptămâna aceasta de o asociație sportivă a fost finanțată de Consiliul Județean, conform legii, cu 59.000 de lei. Nu doar banii ne lipsesc, ci și bazele sportive, bugetele de premiere, bugetele pentru plata arbitrilor și pentru asistența medicală“, a mai spus Mihaela Bejenariu.
Revendicările SNST
Revendicările Sindicatului Național de Sport și Tineret (SNST) sunt: egalizarea salariilor la nivelul maxim aflat în plata, conform Deciziei CCR nr.794/2016, reîncadrarea personalului conform Legii nr.153/2017 (diferenţiat pe funcţii, răspundere, vechime), plata muncii în zilele de sâmbătă şi duminică, sărbătorile legale şi a orelor suplimentare, acordarea sporului de 25% pentru antrenorii care au sportivi la lotul naţional, acordarea sporurilor – aplicarea regulamentului de sporuri, egalizarea salariilor celor din federaţiile sportive naţionale, la nivelul celor din subordonatele MTS, acordarea voucherelor de vacanţă pentru salariaţii federaţiilor sportive naţionale, suplimentarea numărului de angajaţi, deblocarea posturilor vacante şi prelungirea contractului colectiv de muncă. În 8 august, angajații DJST vor să intre în grevă generală.