Biserica fortificată din Vulcan va fi introdusă în circuitul turistic în urma unui proiect de 1,50 milioane de lei promovat de Biserica Evaghelică CA – Parohia Vulcan și finanțat cu 1,33 milioane de lei de către Agenția de Dezvoltare Regională Centru. Proiectul vizează „Lucrări de reparații, conservare și introducere în circuitul turistic la Ansamblul Bisericii Evanghelice Fortificate din Vulcan” și a fost aprobat săptămâna trecută.
Tot săptămâna trecută a fost aprobată și finanțarea proiectului „Lucrari de reparatii, conservare si introducere in circuitul turistic al Ansamblului Bisericii Fortificate Evanghelice Seliștat”. Valoarea proiectului este de 1,33 milioane de lei, din care Uniunea Europeană contribuie cu 1,27 milioane de lei.
Biserica-cetate fortificată din Vulcan este construită în stil romanic și datează din secolul XIII, de atunci păstrându-se doar fundațiile și intrarea. Distrusă în urmă năvălirilor turcești din 1421 și 1432, biserica a fost reconstruită în stil gotic și fortificată în 1521. În 1529 , Petru Rares intră în Țara Bârsei trecând și prin Vulcan. Pe aici trece și Mihai Viteazul, în 1599, când poposeștele cu armatele sale la Bran și Vulcan, iar în 1603, Radu Serban.
După distrugerea așezării în 1611 de către armatele lui Gabriel Bathory (supraviețuitori: 5-6 persoane, plus 300 refugiați în alte părți), Vulcanul a fost reconstruit din temelii. Refacerea cetății a început la 1632, iar a bisericii la 1665. Clopotnița a fost terminată în 1794 iar în 1808 vechea primărie. În 1833 cetatea a fost renovată.
Biserica din Seliștat a fost un sanctuar, dar și o fortăreață. A fost construită între anii 1300 și 1350 și, după atacurile turcilor, a fost fortificată de către sași la sfârșitul secolului al XV-lea.
Fortificarea bisericii s-a făcut în două etape, în prima, a fost fortificată doar biserica și locuitorii se retrăgeau în podul său în cazul unui atac, iar în a doua etapă au fost construit un zid de protecție.