Avantgarden 3, un cuvânt care a ajuns pe buzele multor brașoveni, și nu numai, privit din exterior poate reprezenta un simplu proiect imobiliar dezvoltat de către Maurer Imobiliare, un cartier care pe an ce trece se tot mărește și imobile noi își tot fac apariția dând proporții demne de apreciat acestui nou cartier al orașului Brașov.
Însă, oamenii din interior, nu privesc Avantgarden 3 ca pe un simplu cartier. ”Încercăm să privim dincolo de clădiri, dincolo de bucățile de cărămidă și plăcile de beton. Ne focusăm toată atenția către viața din acest cartier, către oamenii care însufletesc aceste clădiri. Pentru noi și pentru cei care locuiesc aici, Avantgarden 3 înseamnă comunitate.”, declară Oana Păun, director de marketing în cadrul companiei Maurer Imobiliare.
Comunitate, înainte de toate
Ideea de comunitate este cea care primează pentru cei din conducerea acestui proiect iar diversele activități și evenimente de pe parcursul timpului în care locuitorii din cartier au fost implicați stau mărturie acestei convingeri.
Și vara aceasta, compania Maurer Imobiliare a avut în vedere o serie de evenimente care au vizat locuitorii din cartier, implicându-i activ atât pe cei mici cât și pe cei mari. Prin aceste acțiuni s-a urmărit, înainte de toate, creșterea valorii de comunitate însă, fiecare activitate în parte, a avut și alte obiective specifice.
Antrenamente de fotbal pentru copiii din cartier
Maurer Imobiliare a încheiat o colaborare cu Celta Vigo Brașov, un club de fotbal din oraș, în urma căreia copiii cu vârsta cuprinsă între 6 și 12 ani au ocazia să participe la antrenamente gratuite de fotbal pe terenul de iarbă din cartier.
Antrenamentele se realizeaza întru-un cadru bine organizat, cu dotările corespunzătoare și sub atenta supraveghere a antrenorilor de la clubul de fotbal mai sus menționat, scopul fiind cultivarea unei vieți sănătoase și inițierea copiilor de la vârste fragede în tainele acestui sport.
La primele antrenamente au răspuns cu ”prezent” peste 40 de copii, aceștia fiind împărtiți în funcție de vârstă și abilități în grupe distincte, astfel încăt antrenamente să capete o valoare cât mai ridicată.
Cursuri gratuite de karting
Pentru copiii din cartier pasionați de mașinuțe și care visează să devină piloți de curse, Maurer Imobiliare a hotărât să facă un pas înainte în conturarea visurilor lor, și le-a oferit posibilitatea să participe la cursuri de inițiere în carting.
Aceste cursuri se desfășoară pe terenul de asfalt din cartier și se adresează copiilor cu vârsta minimă de 4 ani. Copiii sunt inițiați în tainele kartingului pe o mașinuță de tip baby-kart, asigurându-li-se echipament de protecție adecvat și suport din partea unei echipe de profesioniști.
Invitație către teatru, carte, muzică și film
În perioada 9-16 iulie, Maurer Imobiliare, ca sponsor principal al festivalului C’Art Fest, a invitat locuitorii din cartier către o serie de evenimente culturale. Acestea au vizat toate categoriile de vârstă, atât cei mici cât și cei mari, având posibilitatea să se bucure de diverse evenimente specifice vârstei lor și menite să-i înbogățească spiritual și cultural, să-i încânte și să le deschidă noi orizonturi.
Cei mici s-au putut bucura de opere comice pentru copii, piese de teatru, filme de animație și spectacole pentru ei iar cei mari s-au delectat cu o serie de evenimente ca: expoziții de fotografie, spectacole de dans, proiecții de filme artistice, de artă și doocumentare, lansări de carte, recitaluri de poezie, concerte de orgă și multe altele.
Asta face Maurer Imobiliare, dezvolatorul numărul 1 din Transilvania, pune accet pe viața din ”orașul” pe care l-a construit în interiorul orașului Brașov. Aceleași lucruri frumoase și aceleași valori dorește să le transupnă și în proiectele viitoare care poartă sau vor purta amprenta Maurer Imobiliare.