Braşovul se va putea înscrie pe harta oraşelor în care epilepsia va putea fi tratată de la distanţă, cu ajutorul unui aparat de telemedicină, care va fi conectat la alte şase echipamente din ţară, dar şi la cele din toată lumea, prin intermediul cărora comunitatea ştiinţifică va afla informaţii în timp real şi se va putea consulta cu privire la tratamentul cazurilor de epilepsie.
Echipamentul va fi donat unei clinici private din Braşov, NeuroMedica Center, prin intermediul unui proiect denimit „Telemedicină în Epilepsie“, care a fost iniţiat de medicul neurolog Bogdan Florea, din Cluj-Napoca. Echipamentul EEG costă 25.000 de euro, iar o parte din banii necesari pentru cumpărarea sa au fost strânşi din donaţii. Este vorba despre 13.370 de lei, sumă strânsă weekend-ul trecut la Târgu Mureș, la competiția de înot Swimathon, organizată de Fundația Comunitară Mureș, cu scopul final de strângere de fonduri pentru cauze caritabile. ”Din Brașov a venit o aplicație foarte serioasă, din partea unei echipe de medici formată din neurolog pediatru, neurolog de adulți și neurochirug. Alegerea acestei echipe s-a făcut în mod transparent, după anunțuri repetate în revista Viața Medicală. O comisie ai cărei membri nu sunt din România analizează cererile, în baza unor criterii limpezi. Nici măcar eu nu sunt implicat în procesul de selecție”, a declarat dr. Bogdan Florea, iniţiatorul proiectului. Aparatul EEG este necesar pentru un diagnostic corect și complet și pentru monitorizarea evoluției sub tratament a pacienților cu epilepsie va fi achiziţionat după ce va fi strânsă suma necesară de până la 25.000 de euro.
Ce este reţeaua de Telemedicină în Epilepsie?
Obiectivul principal al inițiativei „Telemedicină în Epilepsie“ este creșterea accesului la diagnostic și tratament modern pentru pacienții cu epilepsie, mai ales pentru cei care locuiesc în zone îndepărtate geografic de centre universitare sau slab deservite medical. Prin Rețeaua de Telemedicină în Epilepsie, pacienții vor beneficia de dosare medicale cu istoricul și analize EEG complexe și repetate. Datele vor fi stocate pe un server central, la care au acces și alți medici epileptologi care pot să își ofere expertiza în interpretarea datelor. Mai mult decât atât, conectarea cu alte centre de excelență din lume (Montreal, Copenhaga, Geneva) face posibil schimbul de informații între medici specialiști, oferind astfel o a doua sau chiar o a treia opinie competentă, pentru cazurile dificile.